Buty wspinaczkowe- jak dobrać model i rozmiar?

Jednym z gwarantów sukcesu we wspinaniu są buty wspinaczkowe. To one sprawiają, że stoimy stabilnie na stopniach, dzięki zaawansowanej technologii i odpowiedniej mieszance gumy. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru i modelu butów do poziomu jaki reprezentujemy.

Rodzaje butów wspinaczkowych i ich przeznaczenie.

Skały i góry obdarzyły nas różnymi formacjami skalnymi takimi jak płyty, rysy, przewieszenia. Wspinamy się również na baldach i ściankach wspinaczkowych. Rozwój wspinaczki i jej różnorodność wymusiła na producentach zaprojektowanie różnego rodzaju butów wszystko po to, aby wspinacze mogli przekraczać kolejne granice trudności.

Buty wspinaczkowe możemy podzielić ze względu na kształt podeszwy: 

  • symetryczne czyli te które mają podeszwę płaską. Takie buty nadają się dla początkujących wspinaczy, do wspinania po płytach, drogach tarciowych, do wspinaczki w rysach.
  • asymetryczne podeszwa buta wspinaczkowa lekko wyginająca się do góry, dzięki której możemy precyzyjnej stawiać stopy na małych stopniach w pionach i lekko przewieszonych formacjach skalnych. Te buty nadadzą się na baldy.
  • ekstremalnie asymetryczne podeszwa buta została mocno wyprofilowana tak aby duży palec był ustawiony jak najbliżej w osi stopy. Przeznaczone dla doświadczonych osób wspinających się po trudnych drogach wymagających dużej precyzji.

Jak wybrać buty wspinaczkowe dla początkujących?

Zaczynając przygodę ze wspinaczką musisz zwrócić uwagę na proces nauki wspinania. Aby opanować techniki wspinaczkowe i nabrać doświadczenia zaczynamy się wspinać po łatwych drogach. Nauka wspinania polega na optymalnym położeniu naszego ciała, rąk i nóg na chwytach i stopniach. Ruch wykonywany pomiędzy kolejnymi przechwytami powinien być jak najbardziej płynny i ekonomiczny.

W czasie treningu powinniśmy skupić się na prawidłowym wykonywaniu kolejnych przechwytów, aby móc nauczyć się wykonywać je do perfekcji. Dzięki czemu łatwiej będziemy mogli przejść na kolejny level wspinania. Dlatego dobór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru butów do poziomu wspinania jest tak ważnych.

Kupując pierwsze buty wspinaczkowe kieruj się tymi wskazówkami:

  • dobierz buty wspinaczkowe z płaską podeszwą
  • rozmiar butów wybierz taki sam jaki nosisz na co dzień
  • przymierz buty i sprawdź czy stopa nie jest zbyt luźna i się nie przemieszcza w bucie, gdy staniesz na palcach
  • nie kupuj butów ciasnych. W czasie wspinaczki nie będziesz mógł skupić się na ruchu tylko będziesz myślał o tym, kiedy ściągniesz buty. A stopy nie będą prawidłowo układane na stopniach przez co mocniej będziesz angażował ręce.
  • rzep czy sznurowadła? Kup buty na rzepy szybciej będziesz mógł je zakładać i ściągać a w pierwszej fazie nauki wspinania nie ma to znaczenia.

Pamiętaj, że twój poziom wspinaczki z czasem będzie rósł. Nie kupuj butów wspinaczkowych na przyszłość. Popełniając błędy na początku nauki wspinania w przyszłości będziesz je powielał.