FAQ – pytania i odpowiedzi.
Najczęściej zadawane pytania przed kursem wspinaczkowym.
Buty wspinaczkowe to podstawa każdego wspinacza, dzięki nim możemy utrzymać się na niewielkich stopniach lub nawet na gładkiej skale, co daje nam stabilność i pewność siebie. Jak więc dobrać buty na start naszej przygody ze wspinaniem? Stabilna pozycja nóg na stopniach to klucz do sukcesu we wspinaniu, dla tego, jeśli kupimy buty za luźne, to stopy będą nam się ślizgać w środku, co może prowadzić do spadania z drogi. Z kolei, jeśli kupimy buty za ciasne i będą nas mocno uciskać, to nie nauczymy się poprawnie ustawiać nóg na stopniach i wykorzystywać ich możliwości. Kupując pierwsze buty, wybierzmy rozmiar taki sam, jak nosimy na co dzień. Czyli jeśli nosimy 42,5, to taki sam rozmiar butów wspinaczkowych wybieramy do wspinania. Kształt podeszwy powinien być “symetryczny”. Nie dajmy się namówić sprzedawcy na buty, które nie pasują do naszego poziomu i stylu wspinania. Z czasem, gdy zdobędziemy więcej doświadczenia i siły, możemy zainwestować w buty asymetryczne i lepiej dopasowane do dróg przewieszonych.
CZYTAJ – Jak dobrać pierwsze buty wspinaczkowe.
Naj prościej jest udać się na ściankę wspinaczkową i pod okiem instruktora wspinaczki zdobyć podstawową wiedzę z technik ruchu oraz asekuracji. Kolejnym krokiem do wspinaczki outdoorowej jest wzięcie udziału w kursie wspinaczki dla początkujących, gdzie dowiesz się o zasadach panujących w skałach, nauczysz się asekuracji, zjazdów ze skały, wspinaczki w różnych formacjach skalnych, zdobędziesz niedostępne turnie, a przed wszystkie zobaczysz czy wspinaczka skalna jest dla ciebie. Jeśli już jakiś czas wspinasz się na ściance, a chcesz rozpocząć wspinanie w skałach, warto udać się na kurs wspinania po drogach ubezpieczonych, podczas którego dowiesz się jak wspinać się z dolną asekuracją, asekurować na prowadzeniu, budować stanowiska, przewiązywać się bezpiecznie przez stanowisko, budować stanowisko do wędki, wspinać się na drogach wielowyciągowych czy ja radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Twoim marzeniem jest wspinanie się w górach, to warto pomyśleć o kursie wspinaczki skalnej po ukończeniu, którego możesz wsiąść udział w kursie taternickim. W programie kursu wspinaczki skalnej znajdują się takie zagadnienia jak wspinaczka po drogach sportowych i na drogach nieubezpieczonych, wspinaczka na drogach wielowyciągowych, autoratownictwo Zanim podejmiesz decyzję, możesz zadać nam pytanie a my, pomożemy ci wybrać odpowiedni kurs.
Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9:00 a kończą zazwyczaj o godz. 17:00 chodź bywa i tak że zostajemy dłużej, aby wykorzystać dobra pogodę. W przypadku złej pogody zajęcia odbywają się na ściance wspinaczkowej i w formie wykładów oraz ćwiczeń w pomieszczeniu.
Na kurs wspinaczki należy zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt i odzież. Zalecamy ubierać się warstwowo, aby dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych w górach. Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej, czapce i rękawiczkach. Przyda się też termos z gorącym napojem i prowiant na cały dzień, ponieważ zajęcia będą odbywać się na świeżym powietrzu. Zabierz ze sobą coś słodkiego, np. baton lub czekoladę, aby podnieść poziom glukozy we krwi w razie potrzeby. Niezbędne są również wygodne buty do podejścia, plecak o pojemności 35-40 litrów i latarka czołowa na wypadek zmroku.
W zależności od miejsca kursu mamy do dyspozycji kilka baz noclegowych takich jak:
Agroturystyka Karioka w Karpnikach – pokoje
Agroturystyka Pod Krzywym Dachem – pokoje i pole namiotowe
Schronisko Szwajcarka – pokoje i pole namiotowe
W momencie dokonywanie rezerwacji można zaznaczyć prośbę o rezerwację noclegu a my zrobimy to za was.